Hranické rarity: od záchodu přes hladomornu na pranýř

typ výletu:  


Stará radnice

Stará radnice

podrobnosti zde


Že je v Hranicích spousta architektonických skvostů, to už jste zjistili. Víte ale, že máme ve městě také spoustu rarit, které jinde nenajdete… anebo najdete, ale zřídka? 

Začneme zámkem, ve kterém se nachází zajímavosti hned dvě. První z nich je pozdně gotický prevét. Že vám název nic neříká? Nezoufejte!
Název prevét dříve znamenal výraz pro toaletu neboli záchod, který se nachází v prvním patře zámecké věže. Umístěný je ve výklenku a ústí žlabem ve zdivu věže. Kanalizace v té době ještě nebyla, takže vše padalo volným pádem přímo do příkopu.

Druhá zajímavost hranického zámku je trochu sporná. Mluvíme o hladomorně. Někdo tvrdí, že se jedná o základy bašty, někdo říká, že jde o hladomornu. Prostor není běžně zpřístupněn veřejnosti, protože se nachází ve služebně městské policie. Vidět jej můžete pouze při výjimečných příležitostech, jako jsou například komentované prohlídky zámku při Dnech evropského dědictví.

Třetí zajímavost se nachází naproti zámku u vstupu do horního podloubí. Vypadá, že se tam povaluje jen veliký kus obyčejného kamene, ale vězte, jedná se o pranýř – tedy přesněji o jeho pozůstatek. Pranýř se dříve nacházel na Masarykově náměstí a byli k němu přivazováni odsouzení zločinci vedení na městské popraviště, a to za hojné účasti přihlížejících, kteří vyvolávali jejich vinu a také odsouzence mučili.

Od zámku se přesuneme na Masarykovo náměstí k budově Staré radnice, kde se nachází naše čtvrtá zajímavost. Z boku budovy Staré radnice,
v Radniční ulici, se ve fasádě nachází zazděná kamenná 
dělová koule, která zde byla umístěna jako památka na boje třicetileté války. Bude vám možná chvíli trvat, než ji spatříte, ale když se zaměříte na levou horní část budovy, jistě ji brzy najdete. 

Zámek

Zámek

Unikátní skleněné zastřešení dvorany hranického zámku kloubí… | |


Stará radnice

Stará radnice

Radniční budova po staletí sloužila jako sídlo samosprávy města… | |