O městě

HRANICE   

První písemná zmínka: 1169 (dle listinného falza)
Rozloha města:  52 km²
Počet obyvatel: 17 978
Nadmořská výška: 260 m n. m.

Místní části: Drahotuše, Velká, Lhotka, Rybáře, Slavíč, Středolesí, Uhřínov, Valšovice
Oficiální webwww.mesto-hranice.cz
Kraj: Olomoucký
Okres: Přerov

Nejhlubší zatopená propast na světě, nejteplejší jeskyně v republice, lázně, viadukty, unikátní skleněné zastřešení dvorany zámku, romantický hrad Helfštýn, tajuplná Libavá, Potštátské skalní město, kouzelná příroda a historické centrum města. To je výčet jen některých zajímavostí, které najdete v Hranicích a okolí. Tolik přírodních a historických perel je k vidění na tak malém prostoru málokde.

Malebné město s historickým centrem, kouzelnými uličkami, podloubím, které skýtá v létě příjemný stín a v zimě chrání před nepřízní počasí, s příjemnými procházkami v zámecké zahradě, v historickém parku, kolem řeky Bečvy – to je město Hranice, pyšnící se bohatou historií, památkami, kouzelnou přírodou v blízkém okolí i výjimečnými přírodními zajímavostmi.

V těsném sousedství Hranic jsou lázně Teplice nad Bečvou, které využívají léčivých pramenů. Kyselka, která léčí, vyhlodala v minulosti Zbrašovské aragonitové jeskyně, nejteplejší jeskyně v České republice, a jejím dílem je Hranická propast, nejhlubší zatopená propast na světě.

Ve městě i v blízkém okolí se nabízí spousta možností aktivního využití volného času, zejména na četných cyklistických trasách, které tudy vedou.

Jakkoli bude dlouhý nebo krátký čas, který v Hranicích strávíte, a jestli se budete jen procházet nebo jezdit na kole anebo jen posedíte v některé z kaváren, město se vám pokaždé odmění. Zanechá ve vás vzpomínku na krásnou přírodu, historické památky, příjemné a upravené prostředí s nádechem starých časů a pohostinnou atmosféru. A to stojí za návštěvu.