Kouzelná místa v přírodě

typ výletu:  


Hraběnčina vyhlídka

Hraběnčina vyhlídka

podrobnosti zde

Větrné a vodní mlýny

Větrné a vodní mlýny

podrobnosti zde


Výchozím bodem trasy je vesnička Nejdek u Hranic, do které se autem dostanete po silnici I/47 směrem na Bělotín za přibližně 15 minut. Hlavním bodem zájmu je turisticky oblíbená Hraběnčina vyhlídka, pojmenovaná po hraběnce Antonii Althanové, rozené princezny z Hatzfeldtu.

Žlutá turistická stezka vás dovede až ke směrovce „Hraběnčina vyhlídka“, kde po směru šipky odbočíte doprava na lesní cestu a po té vystoupáte přímo k vyhlídkovému altánku s posezením. Při příznivém počasí se vám naskytne neobyčejný výhled na Moravskou bránu a Hostýnské vrchy.

Tato pěší trasa je dlouhá necelé 2 kilometry s výškovým profilem 92 metrů a zabere vám něco málo přes půl hodiny. Své auto můžete nechat zaparkované hned u vjezdu do lesa.

Vaše cesta může pokračovat po silnici směrem do Stříteže nad Ludinou, podél které odbočíte na silnici 44020. Ta vás dovede až k zachovalému vodnímu mlýnu. Humplíkův mlýn je ojedinělou ukázkou maličkého uměleckého mlýna, které bylo až do padesátých let 20. století poháněno jedním vodním kolem. Objekt je zpřístupněn veřejnosti po předchozí domluvě na telefonním čísle: +420 581 626 202.

Svou trasu můžete zakončit na obhlídce dalšího zachovalého mlýna, tentokrát ve vesničce Partutovice. Autem se tam dopravíte po silnici 44016 směrem na Olšovec a ve vesnici odbočíte doprava směrem na Partutovice. Až na samém konci vás čeká polní cestička, která vás dopraví k samotnému Maršálkovu mlýnu. Jedná se o nejzachovalejší a nejudržovanější větrný mlýn v České republice. Objekt je také zpřístupněn veřejnosti po předchozí domluvě na telefonním čísle 581 625 293. Svůj výlet můžete zakončit posezením v přilehlém kiosku.

Celková trasa měří 25 kilometrů a jízda autem vám zabere necelých 40 minut. Strávit však na tomto výletě můžete s rodinou a dětmi, sami nebo s partou přátel i celý den.

Hraběnčina vyhlídka

Hraběnčina vyhlídka

Vyhlídka hraběnky Antonie Althanové, rozené princezny z Hatzfeldtu,… | |


Větrné a vodní mlýny

Větrné a vodní mlýny

Hranicko je krajem větrných mlýnů. Ještě v 19. století se tato… | |