Od viaduktů k minerálům

typ výletu:  


Viadukty

Viadukty

podrobnosti zde

Římský most

Římský most

podrobnosti zde

Malé muzeum minerálů

Malé muzeum minerálů

podrobnosti zde


Výlet na kole ideální pro nenáročné cyklisty, kteří nepotřebují hory a lesní cesty začíná u hranických viaduktů.

V Hranicích se klene trojice viaduktů o celkové dílce 430 metrů. Ty byly roku 2007 vyhlášeny za národní kulturní památku České republiky. Jejich stáří se datuje do roku 1844, kdy probíhala výstavba jednokolejné železniční trati. Nejstarší z mostů se roku 2004 přestal používat pro železniční dopravu.

Trasa dále vede do obce Velká, do které se dostanete, když podjedete viadukty a budete pokračovat podél polní cestičky. Když se ve Velké dostanete na hlavní silnice, dáte se doprava a budete pokračovat směrem zpět na Hranice. Dostanete se tak k hlavní křižovatce, kterou projede rovně. Ačkoliv se může zdát, že tato trasa nikam nevede,  opak je pravdou.

Po zhruba 2 kilometrech lesní cestičkou si na potoku Ludina můžete všimnout tzv. Římského mostu. Jde o starobylý kamenný klenutý  most u lesa Doubrava, kterým procházela stará obchodní cesta zvaná Oderská.

Cesta podél Ludiny vás zavede až do obce Střítež nad Ludinou, kde na vás čeká Malé muzeum minerálů. Soukromé muzeum místního sběratele Petra Čočka v jeho domě představuje kolem tisícovky nerostů, minerálů a polodrahokamů a naleznete zde také zkameněliny dávných živočichů i rostlin ve stáří až 400 milionů let.

Viadukty

Viadukty

Nad údolím říčky Veličky se klene trojice viaduktů v délce 430… | |


Římský most

Římský most

Starobylý kamenný klenutý  most přes potok  Ludinu u lesa Doubravy… | |


Malé muzeum minerálů

Malé muzeum minerálů

Zde se můžete potěšit krásou minerálů z České republiky i z celého… | |