Krásy Spálova a Lipné

typ výletu:  


Dřevěný kostelík v Lipné

Dřevěný kostelík v Lipné

podrobnosti zde

Petrova skála

Petrova skála

podrobnosti zde

Soukromý: Balerův mlýn

Soukromý: Balerův mlýn

podrobnosti zde


Vyrazte za krásami Oderských vrchů. Trasa začíná v obci Lipná nedaleko Potštátu. Autem tam z Hranic dojedete po silnici 440. Unikátem v Lipné je kostel svatého Jana Křtitele, který je zapsán na seznamu kulturních památek. Původní výstavba kostela se datuje do 17. století. Až po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1746 získal současnou podobu. Vnější stěny i střecha jsou pokryty štípaným šindelem. Mezi zdí a kostelem naleznete původní náhrobky německých obyvatel.

Z Lipné se vydáte po silnici 441 a po zhruba 7 kilometrech je odbočka do městyse Spálov. Ještě před ní však nesmíte minout návštěvu proslulé Petrovy skály, která je známá svou každoroční ledovou výzdobou. Dostanete se k ní tak, že zhruba 600 metrů před odbočkou na Spálov se vydáte podél potůčku do kopce vzhůru a zhruba po 400 metrech dojdete k Petrově skále. Ta vznikla po těžbě galenitu a jedná se vlastně o prostornou jeskyni, která je právě na přelomu února a března proslulá svou ledovou výzdobou v podobě stalaktitů. Ty se tvoří táním povrchové vody a následným stékáním do útrob jeskyně. V okolí Spálova je několik starých břidličných štol, ve kterých se v zimě také objevují ledové krápníky.

Přímo ve Spálově tuto trasu zakončíme. Nachází se zde nejmenší větrný mlýn v České republice. Balerův mlýn je vysoký pouze 3,6 metru a byl i přes svou konstrukci v provozu až do roku 1938. Po smrti majitele objekt chátral až do roku 2007, kdy začaly postupné úpravy vedoucí k znovuotevření mlýna. Rekonstrukce byla dokončena v roce 2012. Zájemci si mohou na místním úřadě zapůjčit klíče a prohlédnout si i vnitřní prostory.

Dřevěný kostelík v Lipné

Dřevěný kostelík v Lipné

Kostel svatého Jana Křtitele se nachází přibližně 15 km od Hranic… | |


Petrova skála

Petrova skála

Přelomem února a března se v oblasti Oderských vrchů tvoří kouzelný… | |


Soukromý: Balerův mlýn

Soukromý: Balerův mlýn

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn… | |