Balerův mlýn

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. V provozu byl až do roku 1938, kdy František Baler vážně onemocněl a o dva roky později zemřel. Od té doby mlýn chátral. To se však začalo od roku 2007 měnit. K záchraně nejmenšího větrného mlýna v ČR spojili síly majitelka mlýna paní Ludmila Jemelková, Kruh přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně a městys Spálov se starostkou paní Marii Flodrovou. V srpnu roku 2012 byl mlýn slavnostně znovuotevřel a zpřístupněn…

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. V provozu byl až do roku 1938, kdy František Baler vážně onemocněl a o dva roky později zemřel. Od té doby mlýn chátral. To se však začalo od roku 2007 měnit. K záchraně nejmenšího větrného mlýna v ČR spojili síly majitelka mlýna paní Ludmila Jemelková, Kruh přátel větrných mlýnů při Technickém muzeu v Brně a městys Spálov se starostkou paní Marii Flodrovou. V srpnu roku 2012 byl mlýn slavnostně znovuotevřel a zpřístupněn veřejnosti.

Stavba větrného mlýna má u země průměr 3,2 metrů, u hlavy zdi, 2,47 metrů. Stěny vysoké 3,6 metrů jsou z cihel o tloušťce 15 centimetrů. Střecha je nepůvodní.

Kdo by si chtěl malinký mlýn prohlédnout i zevnitř, může si vyzvednout klíče na úřadě městyse Spálov.


Balerův mlýn

Balerův mlýn

742 37 Spálov

adresa: 742 37 Spálov

otevřeno: Po – čt 7-15 hod klíč na vyžádání na Úřadu městyse Pá 7-12 hod klíč na vyžádání na Úřadu městyse Mimo uvedenou dobu po domluvě na tel. 702 120 206 nebo 702 120 207.

Související cíle:

Viadukty

Viadukty

Dřevěný kostelík v Lipné

Dřevěný kostelík v Lipné

Helfštýn

Helfštýn

Hrad Kunzov

Hrad Kunzov

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Zámek Hustopeče nad Bečvou

Evropské rozvodí

Evropské rozvodí