Hrad Kunzov

Hrad Kunzov, vzdálený přibližně 6 kilometrů severně od Hranic, sloužil jako letní sídlo továrníka Antonína Kunze, známého majitele firmy na pumpy a vodovody. Hrad byl vystavěn v letech 1907–1908 v romantickém stylu. Když v roce 1910 spáchal Kunz po obchodních neúspěších své firmy sebevraždu, zdědil hrad jeho nezletilý syn a objekt přestal být využíván. V roce 1930 jej koupil revírník František Hrubý a od roku 1961 sloužil hrad jako pionýrský tábor. V první polovině devadesátých let hrad získala vnučka revírníka Hrubého, ale v následujících letech…

Hrad Kunzov, vzdálený přibližně 6 kilometrů severně od Hranic, sloužil jako letní sídlo továrníka Antonína Kunze, známého majitele firmy na pumpy a vodovody. Hrad byl vystavěn v letech 1907–1908 v romantickém stylu. Když v roce 1910 spáchal Kunz po obchodních neúspěších své firmy sebevraždu, zdědil hrad jeho nezletilý syn a objekt přestal být využíván. V roce 1930 jej koupil revírník František Hrubý a od roku 1961 sloužil hrad jako pionýrský tábor. V první polovině devadesátých let hrad získala vnučka revírníka Hrubého, ale v následujících letech objekt změnil majitele ještě několikrát. Od roku 2007 je hrad zapsán na seznam kulturních památek.

Právě stylizace obytného sídla továrníka z počátku 20. století do aristokratického sídla z dob středověku představuje jedinečnost tohoto objektu. Hrádek má podobu šestibokého areálu obehnaného vysokou kamennou zdí s gotickými oblouky a kulatými věžemi. Z jihovýchodní strany hradu dominuje vstupní brána s gotickým obloukem, padací mříží a dvojící kamenných lvů s erbem Moravy a Slezska. Celý objekt je umístěn na úpatí svahu, proto je nádvoří tvořeno terasami. Kromě hlavní obytné budovy a provozních budov zde najdete i několik věží. Další zajímavostí jsou reliéfy draků, socha rytíře ve zbroji a figury čertů, černokněžníka a čarodějnice na koštěti.

Pěšky se z Hranic k hradu dostanete po modré a červené turistické trase. Značená turistická trasa začíná u vlakového nádraží a cesta vám zabere přibližně hodinu a půl.


Hrad Kunzov

Hrad Kunzov

Radíkov 51, 753 01

+420 722 125 125

adresa: Radíkov 51, 753 01

telefon: +420 722 125 125

web: www.instagram.com/hrad_kunzov

Související cíle:

Viadukty

Viadukty

Větrný mlýn v Partutovicích

Větrný mlýn v Partutovicích

Tunel ve Slavíči

Tunel ve Slavíči

Helfštýn

Helfštýn

Nádražní budova v Teplicích nad Bečvou

Nádražní budova v Teplicích nad Bečvou

Evropské rozvodí

Evropské rozvodí