Zámek Hustopeče nad Bečvou

Renesanční zámek Hustopeče nad Bečvou najdete přibližně 10 km východně Hranic. Zámek z roku 1596 byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří. Arkády, z části práce italských kameníků, kteří v té době byli trvale usazeni ve Valašském Meziříčí, mají reliéfní výzdobu a na průčelí budovy se místy zachovalo sgrafito. Později bylo přistavěno severní křídlo v pozdně barokním slohu členěné reliéfy náznakových arkád s porokokovou ornamentikou. Rod Žerotínů přestal zámek vlastnit v 17.…

Renesanční zámek Hustopeče nad Bečvou najdete přibližně 10 km východně Hranic. Zámek z roku 1596 byl postaven pro Karla ze Žerotína a jeho syna Viktorina jako renesanční čtyřkřídlá budova s arkádovým dvorem kolem pravoúhlého nádvoří. Arkády, z části práce italských kameníků, kteří v té době byli trvale usazeni ve Valašském Meziříčí, mají reliéfní výzdobu a na průčelí budovy se místy zachovalo sgrafito. Později bylo přistavěno severní křídlo v pozdně barokním slohu členěné reliéfy náznakových arkád s porokokovou ornamentikou. Rod Žerotínů přestal zámek vlastnit v 17. století a do roku 1799 se zde vystřídalo několik majitelů. V roce 1799 jej koupil rod Baillou, který vlastnil zámek až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Do roku 1975 byl zámek pod správou ONV ve Vsetíně, poté jej vlastnilo Valašské muzeum v přírodě se sídlem v Rožnově pod Radhoštěm. Od roku 2001 zámek patří pod hustopečský Úřad městyse.

Městys Hustopeče nad Bečvou pořádá prohlídky zámku s komentovanou prohlídkou každou neděli do 16.8.2020 včetně, a to od 15 hod.  Sraz u vstupu do zámku. Vstupné na komentovanou prohlídku je 50 Kč. Návštěvníci mají možnost v hustopečském zámku navštívit NÁDVOŘÍ, LAPIDARIUM a ŘEZNICKÉ MUZEUM, HUDEBNÍ a FILMOVÉ MUZEUM.

 

Lapidarium

Jedná se o ojedinělou expozici dochovaných kamenných prvků renesančních arkád zámku umístěnou v pěti sklepních traktech. Součástí expozice je informační systém, který podává základní informace a vysvětlení vztahhující se k jednotlivým částem expozice.

Řeznické muzeum

Návštěvou ŘEZNICKÉHO MUZEA si zase připomenete tradici a vývoj řemesla místní rodinné firmy Váhala a spol. s.r.o. založené v roce 1933. V muzeu jsou vystaveny předměty a stroje, které firma používala až do znárodnění v roce 1950 a další mobiliář.

Hudební muzeum

Víte, kteří hudebníci ocenění Zlatým slavíkem, Andělem nebo Českým lvem mají na Hranicku své kořeny? A kteří skladatelé, sólisté pražského Národního divadla a koncertní mistři prošli zdejší hudební školou? Odpověď se dozvíte v moderní expozici, v níž nechybí jejich hudební ukázky dostupné pomocí chytrého telefonu ani dobové hudební nástroje, na které si můžete zahrát.

Filmové muzeum

Přeneste se do dob, kdy se amatérské filmy točily na „osmičku“ nebo „šestnáctku“, stříhaly se nůžkami, lepily lepidlem a promítaly cvakajícími promítačkami na stříbrné plátno. Prohlédněte si unikátní digitální filmový archiv Hranicka a Lipenska se snímky natočenými od roku 1947. A nenechte si ujít ani výstavu dobové filmové techniky!

 

 

Foto: Wikipedie, Radim Holiš


Zámek Hustopeče nad Bečvou

Zámek Hustopeče nad Bečvou

nám. Míru 1, 753 66 Hustopeče nad Bečvou

+420 581 626 111
posta@ihustopece.cz

adresa: nám. Míru 1, 753 66 Hustopeče nad Bečvou

telefon: +420 581 626 111

e-mail: posta@ihustopece.cz

web: www.ihustopece.cz/mestys/pamatky/renesancni-zamek/prohlidky-zamku

vstupné: 50 Kč

Související cíle:

Viadukty

Viadukty

Větrný mlýn v Partutovicích

Větrný mlýn v Partutovicích

Hrad Kunzov

Hrad Kunzov

Helfštýn

Helfštýn

Tunel ve Slavíči

Tunel ve Slavíči

Evropské rozvodí

Evropské rozvodí